Fotzs llatkertben s llatparkban
Egy llatkertben, vagy egy llatparkban ksztet kp bizonyra nem fogja elnyerni egy, a termszet puritn tisztasgt keres fots tetszst. Ennek ellenre ezek a helysznek kitnen megfelelnek az llatok fnykpezsnek gyakorlsra. Lehet, hogy valaki elgedetlen lesz a ltogatk ltal mogyorval etetett llatok tunyasga miatt, de mgis csodlatos rzs elszr ltni egy oroszlnt a keresnkben. Emellett a fogsgban l llatok sok olyan rszlet megrktst is lehetv teszik, amelyeket a termszetben nagyon nehz lencsevgre kapni: ilyen lehet egy szem nagy totlban, egy karom egy darabkja, egy llat brnek vonalai, egy szrzet rajzolata. Nha mg a profik is elkvetnek nmi etiktlansgot, ha egy, a termszetben ritkn megfigyelhet viselkedst szeretnnek filmre venni, vagy ha nappal fotznak le egy normlis esetben jszaka lejtszd esemnyt. a fogsgban l llatokat fotzva, a kezdk kifinomthatjk azokat a kpessgeiket, amelyek lehetv teszik a legeszttikusabb kpkivgsok megtallst, megtanulhatjk, mely szrzettpusok "bolondtjk meg" a fnykpezgp autofkusz szenzorait s megrthetik, hogyan segthet a vaku hasznlata egy fekete tollazat madr szemnek kiemelsben.
Az llatkertben jrva mindezeken kvl mgis megismerhetjk az egyes llatfajokat is. A nagy test emlsk esetben ezzel egyltaln nincs gond. Amadarakat illetn azonban mr mindenkpen szksgnk van nmi elzetes tanulmnyra, hogy meg tudjuk klnbztetno egymstl kt kis s egy nagy kcsagot, vagy egy kszvg s egy kenti csrt, netn egy bart s egy ftyl rct... Ha mg nem vagyunk elg magabiztosak ezen a terleten, segthet egy madrtani park rendszeres ltogatsa. Eurpban tbb ilyen park is tallhat. (...) EZeken a helyeken lthatunk fogsgban tartott madarakat ppgy, mint teljes szabadsgban l egyedeket. Ez utbbiakat a ltogatk a tjba tkletesen beleolvad leshelyekrl figyelhetik meg. Az ilyen ltestmnyekben lthat llatok fotzsa rdekes menetet kpez az llatkerti felvtelek s a vadon llatvilgnak megrktse kztt.
Az llatkertben kszl kpekre ltalban kzepes gyjttvolsg objektvek passzolnak leginkbb. Egy 80-200 mm-es zoom a legtbb helyzetben megfelel, radsul lehetv teszi szmunkra a kpkivgs mdostst is, gy kszthetnk kzeli portrkat, vagy "lbon ll" felvteleket is az llatokrl. Az persze nem rt, ha egy nagy fnyerej, f/2,8-as modellt vlasztunk, hogy knnyen elmosdott tehessk a httrben lthat rcsokat ls egyb nem kvnatos rszleteket. Ha a rcsok srsge tl nagy ahhoz, hogy az objektvet tdugjuk kzttk, akkor egyszeren tmasszuk neki a rcsnak s nyissuk minl nagyobbra a rekeszt. A kpeken ugyan tapasztalhat lesz nm ielsznezds, m ez a gyakorlatban a legtbbszr nem tl feltn. Azoknl a vadaknl, ahol a rcsok helyett vegtblt tallunk szintn ehhez a mdszerhez folyamodhatunk. tmasszuk neki az objektv frontlencsket, hogy a minimlisra cskkentsk a tkrzdseket. Figyeljnk viszont arra, hogy a vastag, tbb rteg vegek s a felletek koszossga cskkenthetik a fnyert! Az ujjnyomokat s a koszt eltvolthatjuk legalbb a mi oldalunkrl, ezen kvl azonban csak az segthet, ha vakuval fnykpeznk. A vaku villansnak tkrzdst megint csak az objektv, vagy a rajta lv napellenz vegnek a tmasztsa vdheti ki.
A nagyobb terlet latparkok esetben a krnyezet mr nmileg jobban kzelt a termszetes krlmnyekhez, s a ltogatk llatoktl val tvolsga is jelentsebb. A park kialaktstl fggen, a legmegfelelbb objektvek a 200 s 500 mm kztti telk lehetnek. A nyitott terleten ltestett madrtani parkok pldul a legnagyob gyjttvolsg objektvek hasznlatt kvetelik meg: sok madrfaj elg nagy tvolsgra szokott lenni a ltogatsi idben kiss zajos leshelyektl. Ezekben a rezervtumokban sok olyan amatr termszetfotssal tallkozhatunk, aki rtkeli a rcsok hinyt s a megfigyelhet madarak termszetes viselkedst. A nagy test emlskre szakosodott llatparkokban ismt csak rcsokat tallunk. Szerencsre a rcsok a nvnyevknl ltalban elg ritkk, de az is gyakori, hogy magastott mellvdekrl figyelhetjk meg az llatokat. A nzpont ilyenkor mindg madrtvlati, de ez mg mindg jobb, mint rcsokon keresztl fnykpezni! A nagyobb emlsk megrktshez egy 300 mm-es tele tkletesen megfelel.
Az llatparkokban, csakgy, mint a termszetben, a legszebb kpeket mindg a nap egy bizonyos szakban kszthetjk. A legjobb, ha korn reggel nyitsra rkeznk, hogy az elsk kztt lehessnk, s zavartalanul figyelhessk az llatokat. Napkzben a parkok lakinak tbbsge, vagy a forrsg miatt bbiskol, vagy a ltogatk tmege ltal kivltott stressz gytrelmeit szenvedi. A msik lehetsges idpont a fotzsra teht a zrs eltti utols ra. A fnyek is szebbek ilyenkor, s az llatok megnyugszanak, amint a ltogatk eltnedeznek. Egyes llatparkokban a szoksos mentirnnyal szemben is vgigjrhatjuk a bemutatsvnyt, gy magunk mgtt hagyhatjuk az utols krtjt befejez ltogatt is. Azt azrt job megkockztatni, hogy bezrjanak minket a parkba, hacsak nem vagyunk jban a park vezetsgvel... |